Strona główna
--------------------

66-120 Kargowa ul. Szkolna 1 tel. (0*68)352 50 12 fax. (0*68)352 60 27

 

Alina Radom

Szkoła Podstawowa w Kargowej

l_radom@poczta.onet.pl

ZESTAW ĆWICZEŃ KOREKCYJNYCH DLA DZIECI W WIEKU MŁODSZYM Z WADAMI POSTAWY

Nieustanne i szybkie tempo zmian zachodzących w środowisku otaczającym dziecko, odbija się na nim w sposób niekorzystny. Dziecko w swoich mechanizmach adaptacyjnych przekształcaniu samego siebie, swej natury biologicznej nie nadąża za zmianami cywilizacyjnymi. Wynikiem tego są zaburzenia w zakresie narządu ruchu, a u dzieci i młodzieży szczególnie wady postawy i deformacje stóp.
Żadnemu z nauczycieli nie jest obojętny wygląd dziecka. Dlatego chciałabym zachęcić wszystkich do stosowania ćwiczeń korekcyjnych podczas zajęć ruchowych i na lekcjach wychowania fizycznego.
Ćwiczenia przeznaczone są dla dzieci z najczęściej występującymi wadami postawy. Bardzo ważną zasadą stosowania ćwiczeń jest, aby wszystkie one były wykonywane w warunkach maksymalnie poprawnej postawy ciała.

ZESTAW ĆWICZEŃ DLA DZIECI - ze stopami płasko - koślawymi i płaskimi

Siad na krześle lub taborecie

1. Chwyt podeszwową stroną stóp różnych przedmiotów: kręgle, woreczki, piłki - 5 minut.

2. Chwyt palcami stóp woreczków i różnych przedmiotów, wyrzut w dal lub do celu - 5 minut.

3. Zwijanie palcami stóp obciążonej ściereczki, bez odrywania pięt od podłoża - 5 minut.

4. Chwyt 2-ch woreczków palcami stóp i marsz na piętach, wysoko unosząc kolana, starając się nie wypuszczać woreczków - 5 minut.

5. Chód gąsienicy (bez odrywania stóp od podłoża) poprzez podkurczanie i prostowanie palców - posuwanie się do przodu - 1 minuta.

6. Chwyt palcami 2-ch ołówków. Na jednym ołówku kółeczko a drugim ołówkiem zdejmujemy je - 5 minut.

7. Chwyt ręką stopy tak, aby podeszwa była zwrócona do środka - dotykamy kolejno: brody, nosa, czoła, uszu - 5 minut.

8. Chodzenie na palcach i piętach - 5 minut.

PRZYBORY: piłki, kręgle, woreczki, ściereczka, ołówki, kółeczko.ZESTAW ĆWICZEŃ DLA DZIECI - plecy okrągłe

1. Siad prosty, ramiona w górę, w skos, współćwiczący staje z tyłu w wykroku, wykonuje chwyt ćwiczącego na wysokości ramion - wymachy ramion w tył wspomagane z równoczesnym stawianiem oporu kolanem na wysokości łopatek ćwiczącego.

2. Siad klęczny przy drabince, ruch - przejście do klęku z chwytem za szczebel i rytmiczne pogłębianie opadu tułowia w przód.

3. Siad ugięty z lekkim opadem w tył z zaczepionymi stopami o szczebel, ramiona na kolanach ruch - wymachy rąk przodem w górę.

4. Leżenie tyłem na ławeczce, plecy oparte na wysokości dolnych łopatek, głowa oparta poza ławką o piłkę lekarską, stopy ustalone: ruch - wymachy rąk przodem w tył z obciążeniem.

5. Leżenie przodem na ławeczce, czoło oparte o ławkę w dłoniach ciężarki, ruch - wymachy ramion w bok, w przód i ruch okrężny.

6. Siad rozkroczny na ławeczce, chwyt oburącz laski, ruch - przeniesienie rąk w górę.

7. Leżenie tyłem na skośnej ławeczce, stopy oparte o szczebel, ruch - krążenie ramion na zewnątrz ławeczki (ramiona w bok).

8. Leżenie przodem na ławeczce, podciąganie się w górę ławki.

9. Leżenie przodem, ramiona wzdłuż tułowia, w dłoni woreczek, ruch - przenieś ramiona do przodu, w górę i przekładać woreczek z dłoni do dłoni nie dotykając podłoża.

PRZYBORY: woreczki, laski, ławeczka.BIBLIOGRAFIA:

J. Bahrynowska-Fic: Właściwości ćwiczeń fizycznych, ich systematyka i Metodyka.

M. Kotecka- Nocoń, H. Płukarz: Skrzywienie kręgosłupa u dzieci

M. Kutzner- Kozińska, K. Wlaźnik: Gimnastyka korekcyjna dla dzieci 6-10- letnich


Główna | Aktualności | Kadra | Klasy | Gazetka | Śmiechoteka | Kontakty | Dokumenty | Plan zajęć | Ciekawostki | TI | Linki | Ogłoszenia | Almanach