| |

Alina
Radom
Szkoła
Podstawowa w Kargowej
l_radom@poczta.onet.pl
KONSPEKT ZAJĘCIA Z WYKORZYSTANIEM
KOMPUTERA W GRUPIE SZEŚCIOLATKÓW.
Grupa: Oddział
"0"
Tematyka kompleksowa: Kocham Mamę i Tatę.
Temat: Wykonanie laurki dla Mamy i Taty techniką
komputerową.
Cel główny: Kształtowanie umiejętności
posługiwania się myszką komputera.
Cele szczegółowe: wzmocnienie więzi rodzinnej między
dzieckiem a rodzicami, doskonalenie mowy komunikatywnej,
poprawnej pod względem gramatycznym, utrwalenie kolorów,
utrwalenie zasad bezpiecznego posługiwania się
komputerem.
Środki dydaktyczne: Program komputerowy
TI 99, obrazki przedstawiające komputer, kartki z
wydrukowanym kwiatkiem dla Mamy, kredki, klej, ramka, nożyczki.
Przebieg.
1. Powitanie.
2. Przygotowanie do zajęcia.
(Zawieszenie na tablicy za pomocą magnesów obrazków
przedstawiających komputer )
- Już po raz drugi jesteśmy w sali komputerowej
przyjrzyjcie się obrazkom na tablicy.
- Jak myślicie co one przedstawiają?
- Dlaczego nie wolno jeść i pić przed komputerem?
- Dlaczego nie należy włączać i wyłączać z prądu?
- Dlaczego nie wolno uderzać różnymi przedmiotami?
3. Bardzo dobrze już znacie zasady postępowania z
komputerem, dlatego możemy wykonać zadanie. Polega ono
na pokolorowaniu kwiatka, który wykorzystamy do
wykonania laurki dla Mamy lub Taty z okazji zbliżającego
się święta "Dzień Matki, Dzień Ojca".

4. Podzielimy się na dwie grupy. Jedne z was będą
kolorowały kwiatek za pomocą myszki w komputerze. Druga
grupa pokoloruje kwiatek metodą tradycyjną, czyli
kredkami.(zamiana grup)
5. Ustalenie, który ze sposobów jest lepszy i dlaczego?
Dzieci siadają przy dużym stole ze swoją pracą
wykonaną metodą tradycyjną.
- Popatrzcie na swoje prace i powiedzcie mi, który sposób
kolorowania wam bardziej odpowiada i dlaczego?
( padają różne odpowiedzi)
- Łatwiej jest kolorować komputerowo, bo jak się pomylę
to można poprawić nie niszcząc kartki gumką.
- Jeśli po pokolorowaniu nie podobają mi się kolory to
można zmienić na tym samym obrazku .
- Prace są wykonane estetycznie, dokładnie.
6. Zabawa ruchowa-symulacyjna.
Pokażcie jak wygląda Mama gdy jest zadowolona, radosna.
Jak jest smutna zmartwiona, zła.
7. Zajęcie artystyczne.
Na stolikach mają przygotowane materiały do wykonania
laurki wykorzystując wcześniej pokolorowany kwiatek.
Oglądamy wykonane laurki (dzieci dzielą się wrażeniami).
Efekty pracy dzieci
|